ČAS ZA MENJAVO! Izkoristite kar -35% popusta na garažna vrata. Ponudba velja v juniju 2025! Sestavi si vrata zdaj!

Hanus svetuje

Čiščenje garažnih vrat: 5 učinkovitih nasvetov

čiščenje garažnih vrat

Čiščenje garažnih vrat: 5 preverjenih nasvetov za dolgotrajno vzdrževanje

Garažna vrata so poleg vhodnih vrat najbolj izpostavljena vremenskim vplivom, prahu, dimu in raznim mehanskim obremenitvam. Ker so pogosto v uporabi, je redno čiščenje in vzdrževanje ključno za brezhibno delovanje in dolgo življenjsko dobo. V nadaljevanju predstavljamo 5 preverjenih nasvetov, kako pravilno očistiti in vzdrževati garažna vrata, ne glede na vrsto površine.


1. Kako pogosto čistiti garažna vrata?

čiščenje garažnih vrat
čiščenje garažnih vrat

Za optimalne rezultate je priporočljivo temeljito čiščenje garažnih vrat vsake tri mesece. Če živite v območju z večjo koncentracijo soli v zraku (npr. ob obali), ob makadamskih cestah ali v industrijskih okoljih, priporočamo še pogostejše čiščenje. Znaki, da so vrata potrebna čiščenja, so vidni madeži olja, cvetni prah, ptičji iztrebki ali ostanki umazanije.

Redno čiščenje garažnih vrat zmanjšuje možnost poškodb, zagotavlja nemoten potek odpiranja in zapiranja, poleg tega pa ohranja videz vrat svež in čist. Čista vrata ne le bolje izgledajo, ampak tudi delujejo tišje in brezhibneje.


2. Pravilni pripomočki in čistila

Za čiščenje garažnih vrat zadostuje že mlačna voda in mehka krpa. Za trdovratnejšo umazanijo uporabite toplo vodo s pH nevtralnim detergentom. Priporočljivo je, da pred mokrim čiščenjem površino najprej pometete z mehko metlo, da odstranite prah in grobe delce. Tako zmanjšate tveganje za praske med brisanjem.

Nikoli ne uporabljajte:
• Abrazivnih gobic ali krp
• Čistil z belili ali topili
• Visokotlačnih čistilcev
• Suhih papirnatih brisač

Vsa omenjena sredstva lahko poškodujejo zaščitno plast vrat ali povzročijo razbarvanje. Po čiščenju vedno sperite vrata s čisto vodo in jih po potrebi obrišite do suhega.


3. Posebna pozornost vodilom in mehanizmom

Vodila med lamelami in okvirjem morajo ostati čista in suha. Umazanija na tem območju lahko poškoduje barvo ali vpliva na zanesljivost delovanja. Vodila ne smemo oljiti ali mazati, razen če gre za posebej predvidena mesta.

Redno je treba mazati naslednje dele:

• Tečaje
• Ležaje vzmeti
• Držalo vzmetne gredi

Mazanje izvajajte vsake 3 mesece z ustrezno mastjo ali oljem. Cilindričnega vložka ne smemo oljiti – vsakih 24 mesecev ga obdelamo z vzdrževalnim razpršilcem za cilindre. Če opazite na vodilih rjo, jih lahko očistite s čistilom za kovinske površine in tako podaljšate njihovo življenjsko dobo.


4. Vzdrževanje površin in zasteklitev

Če so vrata barvana, je za osvežitev barve potrebno najprej temeljito čiščenje z vodo in nevtralnim detergentom. Nato površino poživite z zaščitnim premazom, ki je primeren za zunanje površine. Uporabite lahko krpo iz mikrovlaken in premaze, namenjene kovinskim in barvanim površinam.

Zastekljene površine na garažnih vratih očistite tako kot okna – sperite z vodo, nato obrišite z mehko, čisto krpo. Če je umazanija trdovratna, uporabite nevtralno čistilo. V primeru motnih stekel ali zasteklitev je običajno potrebna menjava.

Pazite tudi, da na zasteklitvi ne ostanejo vodni madeži, saj lahko povzročijo trajne sledi. Najbolje je, da zasteklitve vedno čistite v oblačnem vremenu ali v senci, da se površine ne pregrejejo.


5. Čiščenje dodatkov in lesene izvedbe

Poleg glavnih vrat ne pozabite na dodatke: kljuke, talne profile in nerjaveče dele. Te površine redno obrišite z mehko krpo, ki ne pušča vlaken. Če opazite znake rje, madeže očistite z neabrazivnim čistilom in površino temeljito sperite.

Lesena garažna vrata zahtevajo poseben tretma. Preverjajte jih vsaj enkrat letno in ob morebitnih poškodbah ali bledenju barve površino zbrusite in premažite z glazuro na vodni osnovi. Uporaba prekrivnih barv se odsvetuje, saj preprečujejo izmenjavo vlage in lahko povzročijo pokanje lesa.

Če želite vrata dodatno zaščititi pred vremenskimi vplivi, razmislite tudi o premazu z UV zaščito, ki bo zmanjšal bledenje barve.


Zaključek

Čiščenje garažnih vrat je preprost, a ključen korak k dolgoletnemu brezhibnemu delovanju. Z rednim čiščenjem in pravilnim vzdrževanjem boste ohranili videz, zmanjšali možnost okvar in se izognili nepotrebnim stroškom servisa. Ne pozabite, da redno vzdrževana vrata ne škripajo, se ne zataknejo in bodo tudi po letih uporabe delovala kot nova.

Za dodatke in pripomočke za čiščenje in vzdrževanje garažnih vrat obiščite našo spletno stran www.hanus.si.

Sledite nam

   Facebook

   Instagram